08/09/2016

İKK Tedbirleri ve Çözümleri

INTEGRAS, istihbarata karşı koyma (ikk) tedbirleri ve çözümleri konusunda donanım ve eğitim hizmetleri vermektedir.
KULLANILACAK ARAÇLAR:

  1. Spectrum Analizör (20Mhz-26Ghz arası)
  2. Yarı iletken Dedektörü
  3. Termal Kamera
  4. Video Pole Kamera
  5. Olay Yeri (Kriminal) İnceleme Işık Kaynakları

TEHDİT ÇEŞİTLERİ ve TESPİT ŞEKLİ:
İKK tedbirleri, tehditlere karşı değişiklik göstermektedir. Bu tehditleri aşağıdaki başlıklar çerçevesinde değerlendirilmelidir:
1) AKTİF VERİCİLER: Ses, görüntü ve/veya veri aktarımı yapan cihazlardır. Bu cihazlar mini ve mikro boyutta olup, 220V şehir akımından veya üzerindeki batarya’dan enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bu cihazlarda, tespitlerini zorlaştırmak amaçlı değişik özellikler bulunmaktadır. En basit türü ANALOG vericilerdir. Ancak son 10 yılda yaygınlaşan DİJİTAL cihazlar kriptolu, Frekans Atlamalı, kurulum öncesinde bir çok farklı senaryoya göre programlanabilen ayrıca uzaktan da kumanda edilebilmektedir. çok düşük frekanslarda elektrik hattından dahi aktarım yapabilen cihazların için tespiti profesyonel bir eğitim ve tecrübe gerektirmektedir.
TESPİT: Dünyada bu tür vericileri (AKTİF konumdayken) tespit edebilen profesyonel Spektrum Analiz cihazı kullanılmalıdır. Bu cihazlar 10Mhz’den 26Ghz’e kadar olan tüm frekansları birkaç saniye içinde tarayarak, kullanıcı için analiz ortamı oluşturur. Konu uzmanı kullanıcının yapacağı çalışma ile bu cihazların konumlarına kadar tespiti yapılabilmektedir. Bu cihazı aynı zamanda termal kamera ve olay yeri inceleme ışık kaynakları ile desteklemek gerekmektedir.
2) PASİF ve YARI PASİF VERİCİLER: Ses, görüntü ve/veya verileri kendi hafızasına kayıt yapan cihazlardır. Bu cihazlar mini ve mikro boyutta olup, 220V şehir akımından veya üzerindeki batarya’dan enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Bu cihazlar kendilerine uzaktan verilen komut ve/veya kurulum esnasındaki programlamaya göre günün belli saatlerinde aktarım yapmaktadır. Bu cihazların tespiti zorlaştırıcı özellikleri yanında bulunması durumunda ise içindeki kayıtlara erişimi engelleyici özellikler bulunmaktadır.
TESPİT: PASİF durumdaki kayıt veya aktarım cihazlarının tespiti için uzun bir çalışma ve farklı özelliklerde yardımcı araçlara ihtiyaç vardır. Bu tür cihazlar genellikle kolay erişilebilir yerlere konulmaz (elektrik tesisatına, lamba, TV, Radyo, vb elektronik cihazlar içerisine). O nedenle konu uzmanı tarafından YARI İLETKEN tespit cihazı, Termal kamera, Olay yeri inceleme ışık kaynakları, teleskopik kamera, aksesuar çantası, vs kullanılması gerekmektedir.